EIZO wprowadza do sprzedaży ColorEdge CG248-4K, monitor o przekątnej 23,8” i natywnej rozdzielczości UHD 4K (3840 x 2160), przeznaczony dla profesjonalistów pracujących na obrazach w wysokiej rozdzielczości (np. w fotografii, druku i edycji wideo).

CG248-4K ma najwyższą gęstość pikseli spośród wszystkich monitorów z rodziny ColorEdge – aż 185 ppi (ang. pixels per inch) – dzięki czemu obrazy wyświetlane w wysokiej rozdzielczości są płynniejsze niż kiedykolwiek. Pozwala to wyraźnie zobaczyć najdrobniejsze szczegóły obrazu 4K oraz reprodukować znaki alfanumeryczne i kontury z niezwykłą ostrością.

EIZO ColorEdge CG248-4K

Ponadto ColorEdge CG248-4K ma wbudowany czujnik do automatycznej kalibracji. EIZO oferuje dwa dedykowane programy do kalibracji, ColorNavigator 6 i ColorNavigator NX. Pozwalają one użytkownikom ustawić docelowe wartości dla jasności, krzywej gamma i punktu bieli, a także stworzyć profil ICC. Oprogramowanie ColorNavigator 6 znajduje się w zestawie z monitorem i jest przeznaczone dla indywidualnych użytkowników potrzebujących dodatkowych funkcji, np. możliwości ręcznego dopasowania właściwości skalibrowanego monitora.

Zarządzanie kolorem dla monitora CG248-4K i innych, wybranych modeli z rodziny ColorEdge w danej sieci jest możliwe dzięki oprogramowaniu ColorNavigator Network. To bezpieczne rozwiązanie oferuje usługi hostingowe w chmurze i pozwala administratorom przeprowadzać kontrolę jakości na wszystkich klienckich monitorach ColorEdge z zainstalowanym programem ColorNavigator NX. ColorNavigator NX (do pobrania za darmo na stronie ww.eizoglobal.com) jest przeznaczony dla organizacji, które chcą scentralizować kontrolę jakości swoich monitorów.

ColorEdge CG248-4K wyposażono w panel LCD z technologią IPS (in-plane switching), podświetleniem LED i szeroką gamą kolorów, która odtwarza 99% przestrzeni barw Adobe RGB. CG248-4K odtwarza także 100% przestrzeni kolorów Rec. 709, EBU i SMPTE-C, 77% przestrzeni kolorów Rec. 2020 i 93% przestrzeni kolorów DCI, używanej w postprodukcji. Zapewnia to wierne odtwarzanie kolorów w przemysłach takich jak kino, telewizja, fotografia cyfrowa itp.

Typowy monitor LCD potrzebuje około 30 minut, aby osiągnąć stabilny poziom jasności, chromatyczności i odcieni. Modelowi CG248-4K pełna stabilizacja kolorów zajmuje zaledwie trzy minuty.

Funkcja zoomu 4K, sterowana za pomocą przycisków z przodu monitora, powiększa konkretne obszary ekranu, pozwalając fotografom szybko zobaczyć szczegóły i sprawdzić ostrość obrazu.

ColorEdge CG248-4K ma zgrabną, nowoczesną obudowę, która jest jednocześnie praktyczna i przyjemna dla oka. Znajdujące się na niej przyciski z podświetleniem LED ułatwiają pracę w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Monitor wyposażono także w wygodną rączkę do przenoszenia, uchwyt na kable z tyłu oraz trzy porty USB 3.0 downstream z boku. CG248-4K ma również ergonomiczną stopkę z regulacją wysokości w zakresie 150 mm, nachyleniem 40° (-5° – 35°) i obrotem 344°. Możliwa jest też praca w trybie portretowym.

Ponadto monitor CG248-4K wyposarzo we wszystkie funkcjonalności standardowe dla klasy ColorEdge.

Sprzedaż monitora ColorEdge CG248-4K rozpocznie się w drugim kwartale 2015 roku. Jego cena nie jest jeszcze znana.