Co to jest nierówne podświetlenie?

Monitor LCD alby w ogóle można było zaobserwować obraz jest podświetlony "od tyłu". Uzyskanie czerni jest realizowane przez spolaryzowanie ciekłych kryształów, przez co stają się bardziej lub mniej przejrzyste. Oczywiście tylne lampy świecą cały czas jednakowo i w skrajnych warunkach oświetleniowych da się zaobserwować "przebijanie" światła na czarnych partiach obrazu lub całym czarnym. Z nierównym podświetleniem mamy do czynienia, jeśli cały ekran jest nierównomiernie "czarny", w plamy lub przejawia inne niejednorodności. Powyższa cecha wynika pośrednio stąd, że monitor LCD nie jest projektowany do pracy w słabym oświetleniu zewnętrznym lub jego braku.

Nierównomierność podświetlenia, jeśli występuje, może być zauważalna w warunkach ciemności i najczęściej jest to zjawisko marginalne. Jeśli mamy do czynienia z nierównomiernością obserwowaną na bieli lub innych jasnych kolorach, mamy wówczas do czynienia z wadą monitora.

Częstość występowania nierównego podświetlenia nie jest wielka. Problem nie występuje w monitorach średniej a jest wyeliminowany w wyższej klasie monitorów.

Last Updated: 17-11-2010 16:45:55