×

:

Not a valid Time
To jest wymagane pole.

Jaki wybrać monitor LCD do gier?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szybkość reakcji wyświetlacza, ale wbrew pozorom nie tylko pod kątem wartości bezwzględnej liczby podanej w danych technicznych monitora. Parametr ten jest w różny sposób mierzony przez różnych producentów. Praktycznie nigdy nie podaje się czasu od wartości granicznych czyli od całkowitego zgaszenia do zapalenia i odwrotnie. Stosuje się na przykład pomiar przy przyjętych wartościach granicznych stanowiących 10% jasności od punktów całkowitego zgaszenia i zapalenia. Jest to metoda sensowna, gdyż wynik uwypukla rzeczywiste wrażenia odbierane przez ludzki wzrok, które i tak nie zobaczy niuansów odcieni przy wartościach granicznych.

Poza tym w specyfikacjach podaje się tylko przejście czarny-biały-czarny i to nie bez powodu. To jest najszybsze przejście dla struktury ciekłokrystalicznej, gdyż w tym wypadku reaguje ona na maksymalne wymuszenie napięciem sterującym. Ciekłe kryształy reagują z różną prędkością na różne wymuszenia. Jeśli przejście w pozycje skrajne zajmie x czasu a przejście do wartości mniejszej niż skrajna może być nawet kilkukrotnie dłuższe, zamiast jak się miałoby zdawać proporcjonalnie krótsze. Im wymuszenie mniejsze tym cząsteczki ciekłych kryształów reagują bardziej niemrawo.

Powyższe cechy są polem manewru, idealnym poligonem specjalistów od marketingu. Efekt smużenia jest zależny od uśrednionych czasów przejść różnych kolorów. Podanie czasu dla przejścia czarny-biały-czarny jest prawidłową oceną tylko jeśliby monitor miał wyświetlać tylko te dwa kolory. A przecież tak nie jest. Zafałszowanie informacji w przypadku tego parametru jest na najwyższym poziomie, ponieważ zdolności marketingowców w bezpośredni sposób przekładają się na wyniki sprzedaży. Nie jest istotne jakie wyświetlacz ma wyniki smużenia, ważne jakim minimalnym czasem może się wylegitymować. Nie ważne nawet czy naciąganym.

Jak zatem ocenić rzeczywistą szybkość reakcji wyświetlacza? Najskuteczniejsza metoda to: organoleptycznie. Należy uruchomić dobrze znaną grę lub film i bacznie obserwować. Jeśli za obiektami będą się ciągnąć cienie oznacza to "wolny" wyświetlacz. Jeśli cieni nie będzie lub będą nie przeszkadzające w odbiorze, mamy do czynienia z "szybkim". Wrażenia są całkowicie subiektywne, ale o to właśnie chodzi. To Państwo, a nie sprzedawca, będziecie przez najbliższe lata pracowali przy wybranym monitorze.

A co w sytuacji gdy nie ma możliwości sprawdzenia naocznie? Wówczas pozostaje się zdać na parametry zadeklarowane na ulotce informacyjnej. Na ile będą wierne rzeczywistym walorom sprzętu, to zależy od rzetelności producenta.


Masz pytanie, wątpliwości albo sugestie do tego artykułu? Wyślij wiadomość

Opublikowano w: Monitory, pytania ogólne