×

:

Not a valid Time
To jest wymagane pole.

Czy różnica w jakości wyświetlanego obrazu determinuje matryce PVA do nieco bardziej zaawansowanych zadań (prosta amatorska obróbka grafiki, CAD itp).

Nie. Wyświetlacz nie jest elementem decydującym o przydatności monitora do konkretnego zastosowania, choć bezsprzecznie ma wpływ. O cechach obrazu decyduje więcej czynników.

Wybór monitora do amatorskiej grafiki w oparciu o informację, że ma być skonstruowany z wykorzystaniem jakiegoś konkretnego modelu wyświetlacza, prowadzi do poważnych nieporozumień. Przykładowo, w zawodowych monitorach do CAD najczęściej wykorzystuje się wyświetlacze PVA, ale to zupełnie nie oznacza że każdy monitor z takim wyświetlaczem nadaje się do tego. Podobnie z grafiką i wyświetlaczem IPS i wieloma innymi dziedzinami.

Najważniejszym kryterium wyboru, jest zespół specyficznych cech, przydatnych w danej dziedzinie, które zostały uwzględnione przy konstruowaniu monitora. I tak monitor do CAD musi mieć małą plamkę, aby linie skośne nie były "schodkowe", co nie ma oczywiście najmniejszego znaczenia przy grafice. Monitor do grafiki natomiast, musi mieć zdolność pokazania czy w 98% cieniu będą jeszcze widoczne detale, czy tylko czarna plama. Powyższe przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Wniosek: To producent już na etapie projektu decyduje, do jakich celów będzie się nadawał konstruowany monitor, odpowiednio optymalizując konstrukcję. Oczywiście wiara w zapewnienie producenta musi być czymś poparta. Wiadomym jest, że przykładowo monitory graficzne, czy CAD'owe ma w ofercie niewielu producentów i wybierając, nie zaszkodzi kierować się renomą wytwórcy, zdobytą lub nie w interesującej nas branży.

 


Masz pytanie, wątpliwości albo sugestie do tego artykułu? Wyślij wiadomość

Opublikowano w: Monitory praktycznie