W ofercie firmy ALSTOR pojawi się w najbliższym czasie kolejny model monitora LCD przeznaczonego do profesjonalnych zastosowań graficznych. Należący do serii Premium ColorEdge CG241W posiada ekran o panoramicznych proporcjach, możliwość sprzętowej kalibracji oraz odwzorowuje 96% przestrzeni AdobeRGB.

Zastosowana w ColorEdge CG241W matryca o przekątnej 24,1” pozwala na wyświetlanie obrazu w naturalnej rozdzielczości 1920x1200 (proporcje 16:10). Umożliwia to jednoczesne wyświetlenie dwóch stron formatu A4 w ich naturalnej wielkości oraz palet narzędziowych, które nie będą przesłaniać przygotowywanej pracy. Maksymalna jasność panelu to 300 cd/m2, kontrast na poziomie 850:1, a kąty widzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie, sięgają 178°.

Pozostałe cechy charakterystyczne nowego modelu, to możliwość precyzyjnej kalibracji z wykorzystaniem 12-bitowej tabeli kolorów LUT, przetwarzanie informacji o kolorze z 16-to bitową precyzją, realizowana przez elektronikę bieżąca kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy oraz odwzorowanie do 96% przestrzeni AdobeRGB. Jednocześnie panel posiada niskie czasy reakcji (6 ms przy przejściach między półtonami) co sprawia, że doskonale sprawdzi się zarówno w obróbce materiałów statycznych (retusz fotografii, skład publikacji), jak również na stanowisku montażu video.

Sprzętowa kalibracja monitora przeprowadzana jest bezpośrednio na wartościach kolorów zapisanych w elektronice monitora, przez co uzyskane wyniki są znacznie bardziej dokładne, niż przy kalibracji programowej, a całość procesu jest prostsza do przeprowadzenia i zajmuje znacznie mniej czasu. Wynika to z prostego faktu – elektronika monitora zawiera 12-bitową tabelę barw (co daje 4 081 odcieni każdej składowej), z których jednocześnie może być wyświetlonych 256. Przetwarzanie informacji o kolorze z 16-bitową precyzją pozwala na osiągnięcie (nie tyle większej ilość detali, ale dokładniejsze i bardziej równomierne odwzorowanie barw na całej powierzchni ekranu) znacznie większej szczegółowości odwzorowania przejść tonalnych szczególnie w ciemnych obszarach edytowanej pracy.

Dołączone w zestawie z monitorem oprogramowanie ColorNavigator CE współpracuje z wszystkimi popularnymi modelami kalibratorów dostępnymi na rynku, takimi jak np.: Eye-One, DTP94, DTP94B, MonacoOPTIX X-Rite, lub ColorVision’s Spyder2. Pozwala również na (regulację) kalibrację poziomu jasności czerni (tylko przy podłączeniu monitora poprzez złącze cyfrowe) oraz pomiar jasności papieru.

Dokładne dopasowanie wartości gamma każdego z podstawowych kolorów (Red, Green, Blue) jest warunkiem poprawnego wyświetlania kolorów. Monitory Eizo ColorEdge CG241W już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie określone barwy: Red, Green i Blue w skali 0-255, na podstawie 12-bitowej tabeli Look-Up Table (LUT). Standardowo wartość gamma monitora jest ustawiona na poziomie 2,2. Potwierdza to certyfikat fabrycznej kalibracji, dołączany do każdego monitora.

Monitor wyposażony jest w dwa złącza DVI-I umożliwiając pracę zarówno z analogowym, jak i cyfrowym źródłem sygnału. Złącza udostępniają jednocześnie obsługę sygnału HDCP. W monitor wbudowano ponadto dwuportowy hub USB pracujący w standardzie 2.0.



Na przedniej ściance wbudowano ponadto sensor funkcji BrightRegulator – automatycznie regulującej jasność wyświetlanego obrazu w zależności od jasności otoczenia (funkcja ta jest automatycznie wyłączana podczas kalibracji).

Coraz ważniejszym zagadnieniem dla designerów, jest możliwość takiego wyświetlania obrazu, który symulować będzie sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania koloru: protanopią i deuteranopią[1]. ColorEdge CG241W pozwala na takową symulację, przeprowadzaną w czasie rzeczywistym. Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania UniColor Pro (pracującego wyłącznie pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 2000/XP/Vista lub Mac OS X 10.3.9 lub nowszego).

Konstrukcja obudowy oraz podstawy pozwala na szeroką regulację położenia ekranu: obrót wokół osi pionowej o kąt 35° w lewo i w prawo, pochylenie o kąt do 40°, pracę w orientacji portretowej oraz regulację wysokości w zakresie do 82 mm.

Nowe monitory EIZO, podobnie jak inne modele, objęte są pięcioletnią gwarancją producenta w systemie door-to-door, obejmującą wszystkie elementy monitora. Oba modele spełniają warunki określone w certyfikacie TCO’03.

W bieżącej ofercie Alstor monitory te pojawią się pod koniec lipca bieżącego roku. Sugerowana cena dla użytkownika końcowego nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji o monitorach EIZO można znaleźć na stronie: WWW.eizo.pl



[1] Protanopia – wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej (lub myleniu jej z barwą zieloną). Objawia się to obniżeniem percepcji jaskrawości barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Ponadto percepcja jaskrawości może być obniżona do stopnia, w którym czerwony staje się ciemno szarym, wręcz czarnym kolorem. Brak jest również percepcji składowej czerwonej, co prowadzi do odbioru różu i fioletu jako niebieski. Wada ta dotyczy około 1% mężczyzn i 0,02% kobiet i wynika z całkowitego braku czopków - światłoczułych receptorów siatkówki oka - reagujących na barwę czerwoną.

Deuteranopia – wada wzroku polegająca na nierozpoznawaniu barwy zielonej (lub myleniu jej z barwą czerwoną). Objawia się to dokładnie brakiem rozróżnienia koloru czerwonego, pomarańczowego, żółtego i zielonego. Percepcja jaskrawości nie zmienia się. Występuje za to brak rozróżnienia w percepcji składowych czerwonej i zielonej, co prowadzi do odbioru fioletu i morskiego jako ten sam kolor. Podobnie jak protanopia, wada ta dotyczy około 1 % mężczyzn oraz 0,01% kobiet. Jest wynikiem braku czopków reagujących na barwę zieloną. Nazwa „daltonizm” pochodzi od angielskiego chemika Johna Daltona, który w 1794 r. na własnym przypadku opublikował jej opis.

2007-06-22, www.eizo.pl