Technologia GammaComp zastępuje stosowaną obecnie w sprzęcie LCD 8-bitową korektę gamma możliwością korekcji 10-bitowej. Może być ona dokonywana niezależnie dla każdego koloru. Współczynnik gamma służy "rozjaśnianiu" obrazu (choć nie jest tożsamy ze zmianą jasności), gdyż wskutek właściwości ludzkiego oka, materiały prezentowane na ekranie odbieramy jako ciemniejsze niż w rzeczywistości. W monitorach kineskopowych współczynnik gamma jest regulowany poprzez zmianę aktywności działa elektronowego bombardującego fosfor. Jednak wzrost aktywności działa nie przekłada się w prostej zależności na rozjaśnienie ekranu, więc uzyskanie tego efektu na monitorach LCD jest niezwykle trudne - dotychczas stosowane rozwiązania nie były doskonałe, a więc dyskwalifikowały sprzęt LCD w niektórych obszarach zastosowań profesjonalnych. Precyzyjne rozjaśnianie obrazu bez przekłamań kolorów udało się dopiero firmie NEC-Mitsubishi - 10-bitowa regulacja współczynnika gamma pozwala poprawić interpolację kolorów i uzyskać płynną gradację odcieni szarości. W odróżnieniu od rozwiązań 8-bitowych, korekcja nie jest jedynie przybliżona do zakładanego współczynnika, a jest z nią w pełni zgodna. Dzięki temu możliwe jest oddanie subtelnych zmian odcieni kolorów, co podnosi precyzję prezentacji obrazu - skala szarości nie jest już uproszczona do jednolitej czerni, podobnie jak biel, która dotychczas w monitorach LCD często była zbyt wysycona. Technologia GammaComp pozwala więc cieszyć się wszystkich zaletami technologii LCD, nie wymagając od użytkownika żadnych kompromisów w kwestii wierności kolorów.

Rozwiązanie GammaComp w monitorach NEC-Mitsubishi oferuje kilka trybów regulacji, które dają możliwość precyzyjnego skonfigurowania obrazu. Wartość współczynnika gamma może być wybrana z zakresu od 0,5 do 4,0 w krokach o 0,1 dla każdej z barw podstawowych oddzielnie. Tam gdzie wymagana jest nielinearna kontrola gamma, użytkownik można też stworzyć własną krzywą (dla każdego koloru można wyznaczyć aż 8 punktów kontrolnych). Aby ułatwić konfigurację, obsługa GammaComp została włączona w skład udostępnianej bezpłatnie aplikacji NaViSet, która pozwala na regulację parametrów monitorów NEC-Mitsubishi z poziomu systemu Windows. Przyjazne dla użytkownika menu graficzne jest obsługiwane z użyciem klawiatury i myszki.

Po raz pierwszy technologia GammaComp została zaimplementowana w monitorze NEC MultiSync LCD1980SX. Trafiła również do ostatniej nowości NEC-Mitsubishi: flagowego modelu NEC MultiSync LCD2180UX z ekranem o przekątnej 21,3 cala. Monitor ten dysponuje ekranem o aktywnej powierzchni 432 x 324 mm, co pozwala na równoczesne wyświetlanie dwóch stron formatu A4 naturalnej wielkości. Użytkownicy dostają do swojej dyspozycji możliwość skorzystania z narzędzi automatyzujących konfigurację ustawień pracy, nie tracąc dostępu do manualnej regulacji wszystkich parametrów. Optymalna rozdzielczość pracy modelu NEC MultiSync LCD2180UX to 1600 x 1200 pikseli przy odświeżaniu z częstotliwością 60 Hz. Krótki czas reakcji matrycy wynoszący zaledwie 20 ms sprawia, że monitor doskonale nadaje się do prezentacji filmów i animacji. NEC MultiSync LCD2180UX oferuje niezwykle szeroki kąt widzenia 176 stopni w poziomie i w pionie. W połączeniu z rekordowo wąską ramką ekranu (16 mm) czyni to z tego modelu idealne rozwiązanie do wykorzystania w aplikacjach wieloekranowych. Zwłaszcza, że monitor oferuje niezwykle szerokie możliwości podłączeń: posiada niezależne porty DVI-I, DVI-D i VGA. NEC MultiSync LCD2180UX jest zgodny z najnowszą normą TCO03.

2004-02-19, 4Press