Europejska centrala NEC-Mitsubishi Electronics Display dostosowuje swoje działania marketingowe i handlowe do nowego trendu, jaki wyraźnie zarysował się na rynku monitorów w ostatnich miesiącach. Najnowsze analizy rynku europejskiego pokazują, że wyświetlacze LCD mają w całkowitym wolumenie sprzedaży udział na poziomie aż 63,5% - monitory CRT zaledwie 36,5%. Pod względem wartości sprzedaży, rynkowy udział monitorów CRT to już tylko 16,5%. W stosunku kwartalnym, wolumen sprzedaży monitorów CRT spadł o 27,6%, natomiast wartościowo o 35,2% (dane z raportu firmy MEKO). Przyczyną tak dynamicznego rozwoju rynku LCD jest zmniejszająca się różnica w cenie monitorów CRT i wyświetlaczy LCD. Jeszcze niedawno cena monitora LCD wynosiła 2-krotność ceny porównywalnego modelu CRT, obecnie różnica ta zmniejszyła się do 1,5. Co więcej, użytkownicy zdają sobie sprawę, iż monitor jest najrzadziej wymienianym elementem zestawu komputerowego i coraz częściej traktują zakup monitora jako wieloletnią inwestycję - z tego względu chętniej wybierają wyświetlacze LCD. Nie bez znaczenia jest też fakt, że znikają ostatnie bariery techniczne, uniemożliwiające ekranom LCD osiągnięcie parametrów monitorów CRT. Monitory LCD zapewniają już takie same jak CRT rozdzielczości i możliwości zarządzania kolorem (co pokazuje przykład nowej linii produktów NEC- Mitsubishi – monitory NEC SpectraView), oferując równocześnie dodatkowe funkcje i dominując nad monitorami CRT w kwestiach ergonomicznych. Oferując produkty LCD zaspokajające potrzeby wszystkich segmentów rynku, NEC-Mitsubishi Electronics Display dopasowuje się do nowego trendu, równocześnie planując stopniowe, kontrolowane wycofywanie się z segmentu CRT. Na przełomie roku firma wprowadzi na rynek kilka nowych linii produktowych LCD: skierowane na rynek masowy wyświetlacze AccuSync o przekątnych do 15 do 19 cali; serię business NEC MultiSync 70 (od 17 do 20 cali) oraz linię NEC SpectraView dla zastosowań, w których zarządzanie kolorem ma szczególne znaczenie. Nowe produkty dopełniają portfolio firmy, który zostało zbudowane wokół uznanej już profesjonalnej linii NEC MultiSync 80 (od 19 do 21 cali), certyfikowanych wyświetlaczy medycznych z serii NEC MultiSync MD oraz serii Public Display: 30- i 40-calowych wyświetlaczy NEC LCD3000 i NEC LCD4000 dedykowanych do prezentacji statycznych oraz dynamicznych, szczególnie w miejscach użyteczności publicznej, jak i punktach sprzedaży (POS).

Rynek monitorów od kilku lat znajduje się w okresie przejściowym, stopniowo odchodząc od technologii CRT w kierunku nowocześniejszych rozwiązań LCD. W chwili obecnej proporcje pomiędzy tymi dwiema technologiami sięgają 70% dla monitorów LCD i 30% dla CRT. Ostatnie atuty monitorów CRT – niższe ceny, wyższe rozdzielczości itp. – tracą swą aktualność. Ceny sprzętu LCD stale spadają, a w szczególności niedrogie ekrany 15- i 17-calowe są dziś przystępne dla znacznej rzeszy odbiorców.

Monitory CRT wykorzystywały głównie dwie technologie: kineskopy z maską perforowaną oraz kineskopy z maską szczelinową. To drugie rozwiązanie przez długi czas było uznawane za najlepszą technologię w swojej klasie, dlatego wykorzystywano je w sprzęcie do profesjonalnych zastosowań jak DTP, pre-press, CAD/CAM itp. Jednak od pewnego czasu stało się jasne, że to technologia LCD będzie przyszłością dla rynku monitorów, oferując cechy nieosiągalne dla sprzętu CRT. Udział monitorów CRT w rynku stopniowo spadał. Równocześnie finansowe, ergonomiczne i technologiczne argumenty przemawiające na korzyść LCD przybierały na sile, w konsekwencji powodując dramatyczny odwrót użytkowników od rozwiązań CRT.

Dziś zaawansowane technologicznie wyświetlacze LCD mogą ostatecznie zastąpić monitory CRT, stając się interesującą propozycją dla określonych grup odbiorców poszukujących w wyświetlaczach pewnych szczególnych funkcji, rozdzielczości, spójności kolorów itd. Rozwój technologii CRT został w praktyce zahamowany już kilka lat temu. Z tego względu NEC-Mitsubishi jako jeden z liderów w rozwoju i produkcji monitorów zapowiada zaprzestanie sprzedaży monitorów CRT opartych o kineskopy z maską szczelinową, jednocześnie koncentrując się na zaawansowanych produktach LCD, tym samym zapewniając swoim klientom najlepszą ochronę i bezpieczeństwo inwestycji.

Ekrany LCD oferują idealną geometrię obrazu, który nie jest zakłócany żadnymi zniekształceniami, mogą też uzyskiwać jasność na poziomie co najmniej 250cd/m2 przy doskonałym kontraście. Ze względu na właściwości technologii, nie trzeba się też przejmować częstotliwościami odświeżania obrazu: monitory LCD pozbawione są efektu migotania, powodując mniejsze obciążenie wzroku i bardziej komfortowe niż w wypadku monitorów CRT warunki pracy. Niezwykła mnogość nowych rozwiązań w obrębie technologii LCD prowadzi do dalszej poprawy specyfikacji monitorów, dzięki czemu dziś z wyświetlaczy LCD mogą korzystać także profesjonaliści z sektorów CAD/CAM, pre-press czy fotografii cyfrowej. Namacalnymi dowodami tej tendencji mogą być oferowane przez NEC-Mitsubishi profesjonalne monitory z serii NEC MultiSync 80 czy przeznaczone do branży zarządzania kolorem modele NEC SpectraView. Co więcej, także wielkoformatowe ekrany LCD wykorzystywane do wyświetlania informacji oraz prezentacji multimedialnych zastępują konwencjonalne rozwiązania, takie jak wyświetlacze plazmowe. Z tego względu znajdujące się w ofercie NEC-Mitsubishi 30- i 40-calowe monitory LCD można uznać za właściwy produkt wprowadzony na rynek we właściwym momencie.

Oczywiście wyliczając zalety rozwiązań LCD nie sposób pominąć zagadnienia ergonomii. Co jest oczywiste, monitory LCD oszczędzają miejsce na biurku użytkownika, ale niewielkie gabaryty nie są jedynymi atutami tej technologii. Możliwość wygodnej regulacji wysokości ekranu, odchylania i obracania go we wszystkich kierunkach, funkcja Toro™ (pozwalająca na obrót wyświetlacza o 90 stopni) i bardzo wąska ramka obudowy ekranu (przydatna zwłaszcza przy pracy wielomonitorowej) sprawiają, że czas spędzany przed ekranem LCD upływa przyjemnie i komfortowo. Kolejną kwestią przemawiającą na korzyść LCD jest z pewnością niski współczynnik TCO (tzw. całkowity koszt posiadania). Fakt, że zakup monitora LCD to wydatek większy niż kupno monitora CRT zostaje szybko zrekompensowany w oszczędnościach energii, niższej emisji ciepła, bezpieczeństwie inwestycji oraz... dalszym spadku cen LCD. 30-procentowa obniżka, jaka miała miejsce w ciągu ostatniego roku sprawiła, że monitory LCD są już rozwiązaniem przystępnym dla znacznej części użytkowników.

Dla czołowego producenta monitorów, jakim jest NEC-Mitsubishi, te oczywiste argumenty a także ogólny trend rynkowy i doświadczenia firmy na polu technologii LCD to powód, by w przyszłości skoncentrować się właśnie na rynku LCD. W najbliższym roku kalendarzowym użytkownicy będą mieli okazję oglądać coraz bardziej innowacyjne produkty oraz korzystać z nowych odkryć technologicznych firmy NEC-Mitsubishi.

2004-10-20, 4Press