Jak skonfigurować wyświetlanie w Firefoxie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że Firefox ma w pełni funkcjonalny moduł CMM (zarządzania barwą). Oznacza to, że może poradzić sobie z wyświetlaniem na monitorach o przestrzeni większej niż sRGB. Jest to unikatowa cecha. Dodatkową zaletą jest fakt, że moduł jest konfigurowalny.

W najprostszym przypadku, należy wejść pod adres: "about:config" i znaleźć klucz "gfx.color_management.mode". Przestawić jego wartość z 2 na 1. Zresetować FF. Po tej operacji zacznie wyświetlać poprawnie. Różnica będzie widoczna na monitorach szerokogamutowych.

Opis trybów pracy modułu CMS w Mozilla Firefox:

  • Mode 0 - Zarządzanie barwą jest wyłączone. Wszystko jest wyświetlane wprost w przestrzeni monitora.
  • Mode 1 - Zarządzenia barwą włączone. Pliki graficzne z dołączonymi profilami, są wyświetlane zgodnie z opisem w profilu. Wszystkie pozostałe materiały są traktowane jako sRGB. Jest to najbardziej użyteczny tryb pracy.
  • Mode 2 - Zarządzanie barwą włączone. Pliki graficzne z dołączonymi profilami, są wyświetlane zgodnie z opisem w profilu. Pliki bez profili, nieotagowane, są wyświetlanie w przestrzeni monitora. Formalnie jest to poprawne zachowanie, ale mało praktyczne. Wszelkie elementy graficzne interfejsów, jak przyciski, paski itd, nigdy nie będą miały przypisanych profili i w tym trybie ich wyświetlanie na monitorze szerokogamutowym będzie przesycone. Podobnie z niektórymi galeriami internetowymi, które wycinają profile ze zdjęć.

Masz pytanie, wątpliwości albo sugestie do tego artykułu? Wyślij wiadomość

Opublikowano w: Zarządzanie barwą w oprogramowaniu