×

:

Not a valid Time
To jest wymagane pole.

Co to jest DUE, DUC?

Naturalne zachowanie panelu LCD

Tak, niestety nierówność podświetlenia to typowa cecha, nie wada paneli LCD. Dlaczego cecha? Zasada działania matryc ciekłokrystalicznych sprzyja powstawaniu takich efektów i mało się z tym da cokolwiek zrobić. Ideą w wyświetlaczu tego typu jest obecność lamp z tyłu matrycy, a przecież nie ma lamp idealnych, świecących perfecyjne całą powierzchnią. Drugi aspekt to delikatność samego wyświetlacza, wszak główna płyta z nematami (komórkami ciekłych kryształów) to szkło o grubości około 1mm. Jakiekolwiek naciski, wynikające z niedoskonałości montażu, ramek, powodują powstawanie niemiłych rozświetleń. Można to sprawdzić samodzielnie, naciskając delikatnie ekran przy brzegach.

Niby cecha konstrukcji, ale jednak wada

Trudno oczekiwać, że użytkownik profesjonalnego monitora za worek pieniędzy będzie zachwycony nierówną bielą i nie będą go zbytnio interesowały ograniczenia technologiczne. Z tego powodu kilku liderów tej branży stosuje dodatkowe rozwiązania kompensujące. Działa to w ten sposób, że na płycie głównej monitora jest dodatkowy układ nazywany często DUC lub DUE od Digital Uninformity Correction / Equalizer. Pierwszy jest patentem firmy NEC, drugi EIZO. Układ ów w locie nakłada "negatyw" obrazu, na podstawie naturalnej nierówności sfotografowanej jeszcze w fabryce.

W zależności od klasy monitora, układy wyrównywania różnią się zakresem. W niższych seriach układ ma jeden stopień działania, włączony lub wyłączony i kompensuje tylko nierówność w dziedzinie jasności. W bardziej zaawansowanych może korygować też nierówności koloru i mieć kilka stopni siły działania.

Skutki uboczne

"Nie ma róży bez ognia", jak mówi stare Rzymskie przysłowie, więc i DUC/DUE nie pozostaje bez wpływu na inne aspekty obrazu. Typowym negatywnym efektem działania jest obniżenie kontrastu. W niektórych przypadkach układ kompensacji może zmniejszyć CR nawet o połowę!  Lepiej sprawuje się w monitorach z panelami o wysokim kontraście. Przekładając to na prawdziwe życie, w zastosowaniach gdzie rzeczywiście równomierność ma duże znaczenie, jak grafika, obraz i tak kalibruje się dość niskokontrastowo, więc efekt uboczny DUC/DUE nie jest nawet widoczny. W zastosowaniach domowych natomiast, gdzie bardziej chodzi o efektowność, najlepiej jednak wybierać monitory selekcjonowane, które mają naturalną nierówność na niskim poziomie i właczenie kompensacji nie daje widocznych defektów.

 


Masz pytanie, wątpliwości albo sugestie do tego artykułu? Wyślij wiadomość

Opublikowano w: Monitory, pytania ogólne