×

:

Not a valid Time
To jest wymagane pole.

Dlaczego spotyka się raz 4K a innym razem UHD?

Standaryzacja

Terminy 4K i UHD oznaczają konkretne parametry obrazu, jednakże warto wiedzieć, że istnieje ich kilka odmian. 4K jest skrótowcem od 4 - kilo, czyli 4 tysiące, (oczywiście pikseli) w poziomie. W filmie, bowiem standard ten, jak i większość innych, ma swoje pochodzenie z techniki filmowej, dzieli się na kilka podstandardów: Full Aperture 4K, Academy 4K, Digital cinema 4K DCI, o mocno różnych ilościach pikseli i proporcjach obrazu.

Technika komputerowa

Na potrzeby monitorów zaimplementowano dwa ze standardów 4K, mianowicie telewizyjny 4K2K, zwany też potocznie UHD, 4K UHD albo po prostu 4K, oraz rzadziej standard filmowy - Digital cinema 4K DCI.

  1. 4K2K - 3840x2160
  2. 4K DCI - 4096x2160


4K a massmedia

Jak wiadomo, marketing non stop szuka czegoś, czym da się oczarować przyszłego nabywcę. W ten niegdyś sposób "powstało" FHD zamiast FullHD, choć to jeszcze można zrozumieć w przeciwieństwie do przeraźliwych, w ogóle nie istniejących tworów jak "1440p" zamiast poprawnego 2560x1440. Cel uświęca środki i stąd pojawiają się najrozmaitsze mniej lub bardziej mądre wypociny ludzi, którzy za wszelką cenę tworzą "nowość". W związku z 4K, tak po prawdzie to UHD, czyli najczęściej spotykana rozdzielczość 3840x2160. Jednak UHD zbyt kojarzy się ze starym, przaśnym, niemodnym FHD, więc uparcie na UHD mówi się "4K". Użycie czegoś nowszego, nieznanego do tej pory w przekazie reklamowym, ma nieść powiew świeżości.


Masz pytanie, wątpliwości albo sugestie do tego artykułu? Wyślij wiadomość

Opublikowano w: Monitory, pytania ogólne