Co to jest rozdzielczość FullHD i 1440p?

Przede wszystkim, termin FullHD, 1080p, 1440p nie oznacza tak naprawdę rozdzielczości. FullHD i 1080 to są standardy obrazu telewizyjnego zbudowanego z 1080 linii. Obraz FullHD ma rozmiar najczęściej 1920x1080 pikseli, ale warto wiedzieć, że w telewizji operuje się liniami, nie pikselami. Rozdzielczość pozioma może być w ogóle inna. Stąd zresztą oznaczenia 1080p lub 1080i, które mówią tylko ile linii może być wyświetlone i ewentualnie w jaki sposób. Literka "p" oznacza "progresive", czyli wyświetlanie wszystkich 1080 linii a literka "i" oznacza "interlaced" czyli tylko połowę na przemian z drugą połową.

Z "1440p" jest jeszcze ciekawiej, bo choć standard 1080p rzeczywiście jest w telewizji, to coś takiego jak 1440p w ogóle nie istnieje. Tak tak, wiem, że w internecie jest masa wzmianek o rozdzielczościach i monitorach "1440p", ale jest to nawet nie tyle, że nieprawidłowe, ale wręcz głupie. Termin ów powstał gdzieś w zakamarkach sieci, na forach i blogach, gdzie ten i ów koniecznie chciał "błysnąć", wymyślając nową pseudo-terminologię.

W tekstach tworzonych przez laików można spotkać więcej takich ciekawostek, jak na przykład "watt", określający moc, będący bezmyślną kalką z angielskiego. Choć WATT jest odpowiednikiem polskiego WAT i termin jest rzeczywiście istniejący, to pamiętajmy, że używając terminów technicznych, nakładamy sami na siebie obowiązek zadbania o techniczą poprawność. A w polskiej znormalizowanej tabeli jednostek układu SI, jest mowa o W (wat, wacie) a nie WATT. Na pierwszy rzut oka może to się wydać czepialstwem, "i tak każdy wie o co chodzi", ale zastanówmy się, czy chcemy celowo obniżać poziom i zejść do wihajstrów? Nie naśladujmy takich nowotworów bo w oczach ludzi trochę bardziej zorientowanych narażamy się tylko na śmieszność. Technika to dziedzina ścisła. Jeśli ktoś ma ochotę "tworzyć", to nie w dziedzinach gdzie obowiązuje normalizacja i konkretne reguły. Wielu ludzi pracuje od setek lat rozwijając różne kierunki techniki, przyczyniając się do postępu cywilizacyjnego. Proszę o trochę szacunku dla ich pracy!Masz pytanie, wątpliwości albo sugestie do tego artykułu? Wyślij wiadomość

Opublikowano w: Monitory, pytania ogólne