×

:

Not a valid Time
To jest wymagane pole.
X-Rite ColorChecker® Classic

X-Rite ColorChecker® Classic

Wzornik kontrolny

Już od 155,00 zł 126,02 zł
Wysokiej klasy drukowany wzorzec, służący do wizualnej kontroli poprawności wyświetlania.
Pozostało tylko %1
SKU
wzornik120522
Ten produkt został już wycofany. Użyj możliwości zapytania o dostępność aby sprawdzić, czy jest jeszcze możliwość sprowadzenia.
Modele będące następcąmi lub odpowiednikami, są wymienione na dole strony.

Wysokiej jakości wydruk obrazu kontrolnego, mający cechy wzorca.

Wzornik służy do oceny wizualnej (porównawczej) jakości reprodukcji monitorów. Drugim zastosowaniem jest weryfikacja jakości zdjęć lub wydruków. Wbrew pozorom, porównanie wizualne, wyszydzane często "na oko", jest bardzo dokładną metodą. Wykorzystuje specyficzną właściwość ludzkiego widzenia, które choć subiektywne, jest bardzo wrażliwe na różnice w odcieniach. Im bliżej zestawimy porównywalne walory barwne, tym rośnie czułość nawet na bardzo minimalne zmiany, często niemierzalne przyrządami. Czułość wzroku jest tak fenomenalnie duża, że łatwo przesadzić i zobaczyć błędy, które choć istnieją, nie mają wpływu na prawdziwą pracę. Dlatego zalecam porównywać wzorzec z plikiem źródłowym w pewnym oddaleniu. Wydruk wzorcowy powinien być zestawiany około metra od samego ekranu.

Czym wzorniki różnią od "odbitek testowych" udostępnianych przez zakłady fotograficzne?

Aby para plik i wydruk mogła służyć do celów oceny jakości wyświetlania, wydruk musi w jak największym stopniu odzwierciedlać postać pliku z którego powstaje. "Odbitka testowa" jest naświetlana na minilabie, który z uwagi na własne ograniczenia, mocno zniekształca kolorystykę i nawet jasność. Odbitka nie jest więc punktem odniesienia. Zdjęcie takie różni się dość mocno od tego samego pliku wyświetlanego na ekranie. Użyteczność do oceny wyświetlania jest w takim przypadku znikoma i może prowadzić do poważnych nieporozumień.

Na czym wykonane są wzorniki?

Oferowane wydruki są robione na profesjonalnych maszynach Epson PRO, Canon ImagePROFRAF, na wysokiej jakości podłożach, gwarantujących dużą stabilność i trwałość. Fotografikom, artystom, rysownikom, polecamy szczególnie wzorniki na podłożach bezkwasowych. Obecnie w ofercie jest jeden z najlepszych papierów barytowych Ilford Galerie Prestige Gold Fibre Silk. Jest to ekskluzywny papier barytowy do fotograficznych drukarek wykorzystujących w procesie druku tusze pigmentowe. Wysoka gramatura papieru 310 g/m2 i wykorzystanie dodatkowej tylnej warstwy przeciwdziałającej zwijaniu się daje poczucie pracy z materiałem najwyższej jakości.

Do zastosowań w fotografii popularnej, polecam wysokiej klasy podłoża Epson, Fomei z serii Premium, o trzech różnych wykończeniach. Matowym, Archival Matte lub Enhanced Mate, charakteryzującym się największą gęstością optyczną, perłowym Premium Luster, Pearl, bardzo zbliżonym do typowego "matowego" papieru fotograficznego oraz najbardziej popularnym, błyszczącym Premium Glossy. Papiery Luster, Pearl i Glossy mają domieszkę OBA podobną do typowych papierów używanych w minilabach, np Fujicolor Crystal Supreme.

Istnieje również możliwość zamówienia wydruków wzorcowych na dowolnym papierze. Wyboru takiej opcji należy wykonać w ofercie konkretnych pozycji papierów oferowanych przez sklep. Wówczas, taki wzornik służy do oceny potencjalnych walorów drukarki i pozwala na zweryfikowanie poprawności reprodukcji i profilowania. Wydruk jest wykonywany z plików wzorców uniwersalnych, lub dowolnego pliku własnego.

Czy można na wzór wydruków lub odbitek testowych wyregulować sobie monitor?

Nie wolno pod żadnym pozorem wykonywać takiej operacji. W rzeczywistości jest to bardziej lub mniej udana próba symulacji kilku rodzajów błędów: specyfiki maszyny która stworzyła odbitkę, błędy samego monitora i oświetlenia, w którym oglądamy zdjęcie. W przypadku odbitek z minilabu kardynalny błąd polega na tym, że minilab nie jest w stanie dokładnie naświetlić odbitki tak, jak ona jest zapisana w pliku. Reprodukcja zawiera sporą ilość błędów, których nie wolno przenosić na monitor. Z uwagi na duże różnice w reprodukowaniu barw przez monitor i minilab bezpośrednia próba symulacji przez regulatory w menu nie rokuje wielkich nadziei. W sytuacji kiedy uda się doprowadzić do podobieństwa, monitor będzie wyświetlał zdjęcie zbliżone do zachowania tylko jednego minilabu. Wysłanie zdjęcia do innego lub na inne medium spowoduje odmienne efekty. Regulacja nawet do wysokiej jakości wydruku nie jest poprawną metodą, gdyż nie przewiduje stworzenia profilu monitora, który jest kluczowym w opanowaniu jego kolorystyki.

Skrócona instrukcja obsługi:

• Na ekranie należy wyświetlić plik pobranego obrazu z poniższej listy.
• Aplikacja wyświetlająca musi mieć moduł zarządzania barwą (CMM).
• Wydruk powinien być oświetlony światłem dziennym, słonecznym w godzinach około południa (5000-5500K).
• W przypadku światła sztucznego, należy zadbać o właściwą temperaturę barwową. Przypadkowe oświetlenie będzie silnie zmieniać wygląd wydruku.
• Wzornik zachowuje trwałość wzorcową ok 2 lat.

Istnieje możliwość zamówienia wydruku z innego pliku, w tym materiałów własnych. W celu ustalenia szczegółów proszę o kontakt z obsługą sklepu.

Lista obrazów kontrolnych

Szczegółowe opisy obrazów kontrolnych

• Wzornik koloru 1 - pobierz plik JPG [8MB]
• Wzornik koloru 2 - pobierz plik JPG [1,5MB]
• Wzornik koloru 3 - pobierz plik JPG [1,2MB]
• Wzornik koloru 4 - pobierz plik JPG [2,7MB]
• Wzornik koloru 5 - pobierz plik JPG [7,1MB]
• Wzornik koloru 6 - pobierz plik JPG [2,3MB]

 

Uwagi dotyczące praw autorskich

Powyższe wzorniki są darmowe zgodnie z intencją ich autorów. Nie mogą w żaden sposób stanowić przedmiotu handlu. Oferta dotyczy wyłącznie kosztu wydruku wybranych obrazów na odpowiednich nośnikach z zachowaniem jak najwyższej jakości.

Copyright notice

Authors of foregoing sample card has purposed it for free access.You may not resell it and use for any commercial purpose, such as conducting sales of merchandise or services of any kind.This commercial offer contains costs of professional device’s printing and papers designed specifically to produce high quality images.

Zawartość opakowania:

Wydruk wzorcowy
Instrukcja korzystania

Materiały dodatkowe

Instrukcja obsługi
Wszystkie wzorniki

Specyfikacja techniczna
Skrót właściwości Wysokiej klasy drukowany wzorzec, służący do wizualnej kontroli poprawności wyświetlania.
Napisz własną opinię
Napisz opinię o produkcie:Wzornik kontrolny
Twoja ocena
Zadaj pytanie